MIDEA, 5 Yılda Otomasyon İçin 800 Milyon $ Harcandı.
Mutluluğun Markası
Eklenme Tarihi: 09.12.2015 | Okunma: 1181

MIDEA, 5 Yılda Otomasyon İçin 800 Milyon $ Harcandı.

Bu yıl, Çin'deki otomatik teknolojisi açısından önemli bir yıl olduğunu gösteriyor. Midea, Caixin'in Mart ayındaki lider finansal yayınında bu alanda lider olarak gösterildi.

2015 yılının robot teknolojisi için dönüm noktası olduğunu belirten Midea Konut Klima (RAC) üretim başkanı Wu Shoubao şunları kaydetti: ''Bu yıl, 130-160 milyon $ harcayacağız ve önümüzdeki beş yıl içinde 800 milyon $'dan daha fazla harcamada bulunacağız. 2012-2014 yıllarından itibaren üç yıl içinde sadece otomatik teknoloji alanına 160 milyon $ harcama yaptık.''

Bir makinenin robot olarak kabul edilebilmesi için altı silindire sahip olması gerekir. Bunun şu anki yaklaşık maliyesi ise 13000 $'dır. Wu, şu ana kadar nispeten basit ekipmanları satın aldıklarını dile getirdi. 2012 yılında Midea, kendisini daha otomatik bir üretime götürecek politikalar uygulamaya başladı. Geçen yılın sonunda, şirketin 800 ilgili aracı vardı; şirket bu yıl ise 600 adet ilave edecek.

Midean'nın konut kliması, kompresör ve ticari klima fabrikaları şimdiden büyük bir atılım gerçekleştirdi.  Bu yıl tüm grup da bu yolu takip edecek. RAC, otomasyon yoluyla maliyet azaltma alanında liderdir.

Fabrika on yıl önce 2800 kişiyi istihdam etmişti. Bu rakam şimdi yarıya indi. Müdür Chen Jiansheng'e göre 2015 yılı sonuna kadar 900'e ve üç yıl içinde ise 450'ye inecek.

Fabrikadaki uzaktan kumandalı makineler, çipler ve düğme panoları ile bunların kontrol edilebilmesini sağlayan dış kısımdaki esnek bölümler ve parçalar ve kabuklar ile iftihar ediyor.

Chen, otomasyon sayesinde yedi kişi gerektiren işin bugün iki kişiyle yapılabildiğini, bu yılın sonunda bire ineceğini söyledi.

Chen: ''Klima ile ilgili maksimum üretim dönemi, tarihsel olarak işe alım sorunları ile karşılaştığımız bir süre olan Çin Yeni Yıl dönemidir. Bir seferde çok sayıda işe alım olması sonucunda genellikle güvenlik kaygıları ortaya çıkar. Otomasyon ise bunu geçmişe ait bir konu haline getiriyor.''

RAC, dünya çapında bir üretim hattına sahiptir. 2015 yılında 26.000 kişiye istihdam sağlayacak ve verimlilik %30 yukarıya çıkacak. 2016 yılında 24.000 kişiye istihdam sağlayacak ve verimlilik %25 oranında yükselecek. 2017 yılında bu sayı 22.000 olacak ve verimlilik %25 oranında artacak. 2018 yılında ise bu sayı, 2014 yılındaki 11 milyar $ tutarındaki cironun 16 milyar $ olacağı anlamına gelerek 20000 kişiye düşecek.

Midea Grup geçen yıl 23 milyar ABD doları ciro elde etti ve şu anda ise 120000'den fazla çalışanı bulunuyor. Grub Başkanı Paul Fang'a göre Media bir yılda 32 milyar ABD dolarının üzerinde ciro ettiğinde bu sayı 100000'e düşecektir. Otomasyon, Midea'ya en üst düzeyde yetenekli kişileri istihdam etmesini mümkün kılacak en iyi paketleri sunabilmesini sağlayacaktır.

Wu Shoubao: ''Şu anda, önümüzdeki yoğun döneme ilişkin işe alımların büyük bir kısmını yapıyoruz. Yoğun dönemlerde, 30000 kişiye ihtiyaç duyuyoruz. Yılın geri kalanında ise 15000 kişiye ihtiyacımız oluyor. Gelecek bir ya da iki yılın üzerinde, daha fazla otomasyon uygulamaya koyduğumuzda, yalnızca 20000 kişiye ihtiyacımız olacak.''

Wu ayrıca şunları da ekledi: ''Daha az kişiye istihdam sağlanırken kitlesel işten çıkarma gibi durumlar söz konusu olmayacaktır. Ayrıca, işe aldığımız insanlar en az lisans derecesine sahip olacak, zira robotları kontrol etmek için vasıflı işçilere ihtiyacımız var.'' Otomatik üretim ekipmanlarının kurulumu araştırma ve geliştirme bölümleri arasında iyi bir işbirliği gerektirir.

Wu: ''Hangi hatların otomasyon için uygun olduklarını araştırırken dikkatli olmalıyız. Çıkış ve kalitesinin düşmemesi zorunludur.''

Son dört yılda, otomatik üretim öncü aşamasında yer alıyor. İlk şirketler bunu kucaklamak zorunda kalmıştı. Bundan sonra ise dağıtımcılar ve müşteriler bunu kabul etmek zorunda kaldı.

Commercial Air Conditioning (CAC) Grup Başkan Yardımcısı ve Ar-Ge Başkanı Hu Ziqiang zamana ayak uydurmak için bölümlerin çabaları hakkında bir şirket kaynağından söz etti.

Hu: ''Tasarımın standartlaştırılması ve modülerleştirilmesi için sıkı çalışıyoruz.''

Aynı zamanda, Midea Grubun Hong Kong kayıtlı bağlı kuruluşu Welling Motors üretimde kullanılacak olan robotlar için şimdiden bileşenler ve motorlar yapıyor.

Midea ayrıca Güney Çin Robot Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü inşa etmek amacıyla Foshan Belediye İdari Teşkilatı ile birlikte çalışacak.