Pratik Bilgiler
Mutluluğun Markası

1. Klima Hiç Çalışmıyor

            Kapalı ise açınız.

            Zamanlayıcıyı iptal ediniz.

Sigortasını kapatılıp 3 dakika sonra yeniden açarak tekrar çalıştırmayı deneyiniz. Problem devam ediyorsa Yetkili Servisinizi arayınız. Servisinizi aradığınızda, sinyal hakkında bilgi veriniz.

Yetkili Servisinizi arayınız.

 

2. Klima Hemen Çalışmıyor

3-4 dakika bekleyiniz.

 

3. Isıtma

            HEAT modunu seçiniz.

            Uygun sıcaklığa getirin.(22-24°C uygun bir sıcaklıktır.)

            3-4 dakika kadar bekleyiniz.

            Yetkili Servisinizi arayınız.

            22-24°C uygun bir sıcaklıktır.

            Kirli ise elektriği kapatıp temizleyiniz (Su ile yıkayın ve kurulayın)

            Kapatın.

            Düşük dış ortam sıcaklıklarında cihaz kapasitesi düşebilir.

            Bir süre bekleyiniz. (4-6 dakika)

            Tedbir alın.

            Bakımsızlık, performansı düşürüp sarfiyatı arttırır. Yetkili Servisinizi arayınız.

            Dış üniteyi kontrol edin hava giriş ve çıkışının tıkalı olmadığından emin olun.

            5 ila 10 dakika bekleyiniz.

            İç serpantin üzerindeki ısıdan yararlanmak için ve serpantin yüzey sıcaklığı belli sıcaklığa gelene kadar üflemeye devam eder.

            Bu normal bir durumdur.

            Bu normal bir durumdur. Klimanın sağlıklı çalıştığını ifade eder. Su miktarı ve aktığı yer rahatsızlık yarattığı için müdahale gerektiriyorsa Yetkili Servisinizi arayınız.

 

4. Uzaktan Kumanda Çalışmıyor

            Pilleri bitmiş olabilir, pilleri değiştirin

            Böyle bir durum varsa engel olun. 

            Işığı azaltın veya engelleyin.

            Kumandanın reset tuşuna basın.

            FAN konumunda sıcaklık göstergesi devrede olmaz.

            1 dakika kadar bekleyin.

            Otomatik konumda fan hızı kontrol edilemeyebilir.(AUTO)

 

5. Ses

            Bu normal bir durumdur.

            Bu normal bir durumdur. 

            Bu normal bir durumdur. Cihazın hava temizleme ünitesinin sağlıklı çalıştığını ifade eder.

            Bu normal bir durumdur.

            Yetkili Servisinizi arayınız. Gerekiyorsa koruyucu bakımlarını yaptırınız

 

6. Koku

            Kokuya sigara dumanı, oda kokuları veya parfümler neden olabilir. Kullanımını engelleyin, odayı havalandırınız.

           Bakımsızlık, cihaz içerisindeki nem yoğunluğunun da etkisi ile bakteri üremesine dolayısıyla sağlıksızlığa ve konforsuzluğa neden olur. Ayrıca elektrik tüketimi artar. Yetkili Servisinizi arayınız.

            Ozonun yoğunluğu azdır, insan sağlığı üzerinde etkisi yoktur. Havaya yayılan ozon kısa sürede ayrışır ve odadaki yoğunluğu artmaz. Bu normal bir durumdur.

 

7. Split Sistem Nedir?

Klima cihazı konut, işyeri vb. kapalı alanlardan dış ortama, dış ortamdan kapalı alanlara konfor amaçlı olarak ısı transferi yapmaktadır. Sistemin 2 ana parçası vardır. İç ortamda ısı alışverişi yapan iç ünite ve dış ortamda ısı alışverişi yapan dış ünitedir. Bu iki ünite arasında gaz akışını ve sinyal alışverişini sağlayan bakır boru ve elektrik tesisatı bulunur. İki ayrı birimden oluşan bu sisteme Split sistem denmektedir. Split’in kelime anlamı “ayrık” demektir.

 

8. Multi Split Klima Nedir?

Multi split- çoklu split anlamına gelmekte olup, birebir split klimalarda olduğu gibi bir tek dış ünitesi bulunmakta buna karşılık birden fazla iç ünite bu tek dış üniteye bağlanmaktadır. Modern Klima Bayilerinde tüketiciye sunulan Midea markalı multi split klima sistemleriyle bir dış üniteden farklı beş iç üniteye bağlantı kolaylığı sağlamaktadır.

 

9. VRF Sistem Nedir?

VRF sistem, yani Variable Refrigerant Flow (Değişken Soğutucu Debili Sistem), günümüz akıllı binalarının ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen; bir dış ünite ile gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği direkt genleşmeli klima sistemleridir. VRF klima sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restoranlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılır. Modern Klima’da VRF (Variable Refrigirant Flow) merkezi sistem klimalar da markası ile son kullanıcıya ulaşmaktadır.

 

10. dB(A) Nedir? Klimalarda Neden Önemlidir?

dB(A) ses seviyesi anlamına gelen "desibel" kelimesinin kısaltmasıdır. Klima satın alırken emsallerine göre gürültü seviyesi en düşük olan seçilmelidir. Uyurken dış ortamdaki sesleri bilinçaltımızdan fark ederiz. 40 dB civarı ses seviyesi rahatsız bir uykuya neden olur. İyi bir uyku için ses seviyesinin 40 dB'in altında olması gerekir. Midea markalı ürünlerimizde sessiz çalışma konumunda ses seviyesi 20 dB(A) değerine kadar düşebilen modellerimiz mevcuttur.

 

11. Inverter Ne Demektir?

Yüke göre kapasite değişimi ve enerji tasarrufu sağlarken, diğer taraftan inverter klimalar özellikle yaz çalışma konumunda ortam sıcaklığını ayar sıcaklığına yaklaştırdıkça kapasite düşeceğinden, üfleme havası sıcaklığını yükselterek ve düşük sıcaklıktaki üfleme havasına direkt maruz kalma riskini ortadan kaldırarak büyük bir konfor sağlamaktadır. Midea markalı ürünlerimizde 2014 yılından itibaren Avrupa Sezonsal Verimlilik Yönetmeliğine uygun inverter klimalar satışa sunulmuştur.

 

12. Duyulur Isı ve Gizli Isı Nedir? (Hissedilen Sıcaklık)

Duyulur ısı, maddenin sıcaklığını değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Maddenin sıcaklığında farklılık yaratır, ama halini değiştirmez. Gizli ısı ise, maddenin fiziksel halini değiştirmesine rağmen, sıcaklığında fark oluşturmaz. Klimalar ortamdan duyulur ısı çekerek sıcaklığı azaltırken; gizli ısı çekerek hava içindeki su buharlarını yoğunlaştırır, nem miktarını azaltır ve iç mekânı konforlu hale getirir.

 

13. Heat Pump Nedir?

Harici bir ısı kaynağı kullanarak istenen mekânı soğutan veya ısıtan cihazların basit çalışma prensibidir. Çoğu kez kullanılan kaynak, dış hava olduğu gibi, toprak ya da su da olabilir. Aynı cihazın soğutma ve ısıtma yapması, aslen dört yollu vana mekanizması ile buna yön veren sensörler ve mikro işlemciler sayesindedir. Heat pump özellikli split klimalar: soğutma yaparken aynı anda zaten sıcak olan dış havayı ısıtırlar ve ısıtma yaparken dış havayı soğuturlar. Buzdolaplarımızın içindeki yiyecekleri soğutarak korurken, arkasındaki kondenser yüzeyinden ısı yayarak mutfağımızı ısıtması “heat pump”ı izah eden en basit örnektir.

 

14. Cihazımın Ana Besleme Hattını Neden Yetkin Elektrikçi Yapmalıdır?

Elektrik iç tesisleri yönetmeliğine göre klima, kombi, hava perdesi gibi elektrikli cihazlara çekilecek kalıcı ve sabit tesisatlar, kullanıcı ve bina güvenliği açısından yetkin elektrikçi tarafından yapılmalıdır.

 

15. Evimdeki / Ofisimdeki Gerilim (Voltaj) Düşük Ne Yapmalıyım?

Bölge elektrik dağıtıcısı ile görüşülerek gerekli iyileştirme yapılabilir. Bunun yanı sıra, servo motorlu voltaj regülatörü kullanılabilir. Servo motorlu voltaj regülatörü seçimi, jeneratör hesabına benzer tarzda yapılır. Gerilimin regülatör ile düzenlenebilmesi için şebeke değerlerinin belli limitler arasında seyretmesi gerekir. Anormal düşük ya da yüksek gerilimlerin regülasyonu mümkün olmayabilir. Kullanım kılavuzunda yazılı standart gerilim değerleri dışında kullanılan ürünlerde garanti dâhilinde değerlendirilemeyecek hasar meydana gelebilir.

 

16. Klimayı Jeneratörle Çalıştırabilir Miyim? Jeneratör Seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Klimalar jeneratör ile çalıştırılabilir. Ancak çalıştırılacak jeneratör hesabı, klimanın 1 veya 3 fazlı olması, ilk kalkış ve nominal akım değerleri gözetilerek dikkatle yapılmalıdır. Inverter tip klimalar, aynı kapasitedeki konvansiyonel klimalara göre daha küçük jeneratörler ile çalıştırılabilirler. Jeneratör gücü (VA) = Calisma gerilimi x Azami Akım (İlk kalkış ya da nominal akım değerinden büyük olan)

 

17. Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klimanın hava üfleme kanatlarının direk olarak insanlara, evcil hayvanlara ve bitkilere gelmemesi tavsiye edilir. Kullanma kılavuzlarında da belirtildiği üzere konforlu bir ortam için oda sıcaklığının; soğutma için 23-27 ⁰C ve ısıtma için ise 20-24 ⁰C aralığında bir sıcaklık değerine ayarlanması gerekli ve uygundur.

 

18. Klima Kullanırken Tasarruf Sağlamak Ve Gerekli Verimi Alabilmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Klima işletim maliyetinin azaltılması ve gerekli verimin alınabilmesindeki anahtar işlem ısı yüklerinin azaltılmasıdır. Kullanımda olmayan odaların lambalarını kapatın. Açık kalması durumunda gereksiz yere ısı üreterek klimanızın daha fazla çalışmasına yol açar. Doğrudan güneş ışığından korunmak için perde, panjur, tente, vb. kullanarak basit önlemler alınız. Bu odanın daha serin olmasını sağlayacaktır. Yazın öğleden sonraki zamanlarda klimatize edilen mekândaki aktivitelerinizi minimize etmeye ve kapısını açmamaya çalışınız. Bu soğuk havanın dışarıya kaçmasına, sıcak havanın içeri girmesine yol açar. Klima işletim maliyetinin azaltılmasında en etkili yollardan biride termostat ayarıdır. Termostat ayarınızı soğutmada 1°C veya daha fazla yükseltin, ısıtmada ise 2°C veya daha fazla düşürün. Soğutmada yükselteceğiniz termostat sıcaklığı ile mevsimlik %10’a varan enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Klimanızla birlikte mümkün ise tavan tipi veya taşınabilir fan kullanınız. Bu birkaç derece daha soğuk hissetmenize neden olur. Bu sayede termostat ayarınızı biraz daha yüksek tutarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Klima filtrelerinin temiz olduğundan emin olun. İki haftada bir kontrol edin. Kirli filtreler soğutma ve ısıtma verimliliğini azaltır. Klima çalışırken kapı ve pencereleri kapatın. Mutfak ve banyo havalandırmalarını çalıştırmayın. Sızdırmazlık sağlamak için pencere ve kapılara tedbir alın. (Bant çekmek gibi). Eğer klimanızın yeterli derecede soğutma veya ısıtma yapmadığını düşünüyorsanız hemen yetkili servisinize kontrol ettiriniz. Bu durum elektrik faturasının aşırı derecede artmasına yol açabilir.

 

19. Klimalara Neden Bakım Yapılmalıdır?

Periyodik bakım ile klimaların ısı değiştiricilerinde kirlilik nedeniyle oluşan verim düşüklükleri önlendiği için tüketilen elektrik enerjisi azalarak tasarruf sağlanır. Yetkili servis tarafından dikkat ve düzen ile yapılan koruyucu bakım, arıza oluşma riskini azaltır. Bakımı yapılmış klimada önceden tahmin edilmeyen kesintiler engellenerek konforda süreklilik sağlanırken; onarım ve yedek parça maliyetleri asgari seviyededir. Öte yandan ünitelerde yoğuşan suyu depolayan tava ve gider hattında uzun süre bakım yapılamaz ise bakterilerin üremesine olanak sağlayan ortam koşulları oluşur. Bu bakteriler, ortama rahatsız edici koku yaydıkları gibi; özellikle alerjik hastalıkların önemli ölçüde nedenlerindendir.

 

20. Klimaların Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

İç ünitelerde bulunan filtrelerin sık sık temizlenmesi gerekiyor. İlkbahar ve sonbahar aylarında yılda 2 defa olmak üzere yetkili servisler tarafından ünitenin bakımının, temizlik ve kontrolünün yapılması gerekmektedir.

 

21. Klima Sağlık Açısından Sakıncalı Mıdır?

Düzenli olarak bakımı yapılan, yetkili-ehliyetli teknik personel tarafından montajlanmış, doğru ve bilinçli kullanılan klimaların oluşturduğu konfor ve filtreleme özelliklerinin, sağlık açısından büyük faydaları olduğu çeşitli sağlık kuruluşları ve bilimsel otoriteler tarafından bildirilmektedir. Bununla beraber ürünün, kılavuzuna uymayan tarzda kullanılması ya da sayılan konulardan herhangi birinin ihmali, bir takım alerjik ve solunum rahatsızlıklarının doğmasına neden olabilir.

 

22. Periyodik Koruyucu Bakım Niçin Gereklidir?

Periyodik Bakımı ihmal edilen ya da standartlarından uzak olarak bakımı özensiz yapılan klimalarda;

Bir sezon bakım yapılmayan klimada;

 Bu durum, enerji sarfiyatının önemli oranda artmasına neden olur.
Bakım, yalnızca bir temizlik ve dezenfeksiyon olarak görülmemelidir. Aynı zamanda alınan ölçümlerin, sadece "yetkili" olan servis tarafından bilinebilecek kriterlere göre analiz edilmesini kapsar. Koruyucu bakım hizmeti, öngörüde bulunularak kullanıcı konfor düzeyini yükseltir, ürün ömrünü uzatır.

Standartlarında yetkili servis tarafından yapılan koruyucu bakımlar, sağladığı enerji tasarrufu ile çoğu kez bakım ücretini tek başına telafi eder.

23. Garanti Koşulları

İlgili ürünün kullanma kılavuzunda gösterildiği şekilde kullanılması ve yetkili servis elemanları dışındaki şahıslar tarafından bakım onarım veya başka bir nedenle müdahale edilmemiş olması şartıyla, bütün parçaları dâhil olmak üzere tamamen malzeme, işçilik ve montaj hatalarına karşı; teslim tarihinden itibaren split ve VRF klimalar 2 (iki) YIL SÜRE İLE GARANTİ EDİLMİŞTİR. Garanti kapsamı içinde yapılan işlemler için işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka bir ad altında hiçbir ücret talep edilmeyecektir. Garanti süresi içerisinde yapılacak onarımlarda geçen süre, garanti süresine ilave edilir. Tamir süresi en fazla 20 iş günüdür. Bu süre, ürünün yetkili servis atölyelerimize, yetkili servis atölyelerimizin bulunmaması durumunda malın satıcısı, bayii, acentası, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısından birisine bildirim tarihinden itibaren başlar.. Arızanın giderilmesi konusunda uygulanacak teknik yöntemlerin tespiti ile değiştirilecek parçaların saptanması tamamen firmamıza aittir. Arızanın giderilmesi, ürünün bulunduğu yerde veya yetkili servis atölyelerinde yapılabilir. Müşterimizin buna onayı şarttır. Ürünün teslim tarihinden itibaren, garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde en az dört defa veya imalatçı-üretici ve/veya ithalatçı tarafından belirlenen garanti süresi içerisinde altı defa arızalanmasının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması, tamiri için gereken azami sürenin aşılması, arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi durumlarında tüketici, malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesini veya ayıp oranında bedel indirimini talep edebilir. Garanti Belgesi ile ilgili olarak çıkabilecek sorunlar için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'ne başvurulabilir.
Dikkat edilmesi gereken konular:

24. Klima Kapasite Hesabı (Basit ve Kısa Yol)

Klima Hesabı yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok alt özellik ve etmen vardır.
Klima Hesabını kendi kendinize yapmanız tam olarak doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlamayacak olsa da, bu konuda klima hesabını daha kesin sonuçlarla yapması için klima bayisine, satış noktasına sormanız gerekse de aşağıda örnek olarak basit ayrıntılarla klima hesabı anlatılmıştır.
Klima Hesabının Ayrıntıları ve Örneklemeler
Pratik klima hesabı: 
Oda m2 si bölge katsayısı ile çarpılır, 4 kişiden sonrası için kişi başı 600 Btu/h eklenir. Aydınlatma gücü 500W ın üzerindeyse her 1kW için 3.412 Btu/h eklenir. Camın ısı kazancı m2 başına 600 Btu/h alınır. 
Bölge katsayıları şöyledir:
Akdeniz:445
Doğu Anadolu:308
Ege:423
Güneydoğu Anadolu:462
İç Anadolu:346
Karadeniz:385
Marmara:385
Klima Hesabı Nasıl Yapılır?
Örnek: Ege Bölgesinde 22 m2 oda içinde 8 insan uyumaktadır. 5 m2 cam ve 400 W aydınlatma kullanılmıştır. 
Klima hesabı;
22 x 423 = 9.306 Btu/h
4 kişi için = 4 x 600 = 2.400 Btu/h
5 m2 cam x 600 Btu/h : 3.000 Btu/h
Aydınlatmanızın 500W altında olduğu için ilave yapmıyoruz.
9.306 + 2.400 + 3.000 = 14.706 Btu/h. 15.000 Btu/h klima verilmelidir. 
Gerekenden fazla kapasiteli klima kullanmak hem elektrik tüketimini arttırır hem de kapasite büyüdükçe fanda büyüdüğünden ses den daha fazla rahatsız olursunuz.

Eviniz, işyeriniz için en uygun klima hesabı yapmak için çağrı merkezlerimizi arayabilir uzman ekiplerimizden destek alabilirsiniz.